کیوسک بین المللی «تابناک»؛
تمدید تحریم های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران، نگرانی بانک های انگلیسی از تبادلات مالی با ایران، مذاکره شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران برای فروش هواپیما، سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ایران، اذعان نتانیاهو به عملیات رژیم اسرائیل در سوریه و نتایج فاجعه بار جنگ یمن، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است.
کد خبر: ۵۸۰۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰ - 12 April 2016
تمدید تحریم های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران، نگرانی بانک های انگلیسی از تبادلات مالی با ایران، مذاکره شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران برای فروش هواپیما، سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ایران، اذعان نتانیاهو به عملیات رژیم اسرائیل در سوریه و نتایج فاجعه بار جنگ یمن، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»، بخشی از مطالب امروز مطبوعات و رسانه های بین المللی به موضوعات مربوط به ایران اختصاص دارد. موضوع تمدید تحریم های مربوط به حقوق بشر علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا، از جمله همین موضوعات است که مورد توجه خبرگزاری «آسوشیتدپرس» قرار گرفته است. به نوشته این خبرگزاری، سایت شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد، این شورا تصمیم گرفته، تحریم های حقوق بشری خود علیه 82 فرد حقیقی و یک فرد حقوقی ایرانی را تمدید کند. در متن این بیانیه آمده است: «شورای اتحادیه اروپا در یازدهم آوریل 2016 تصمیم گرفت اقدامات محدودکننده خود را در زمینه نقض حقوق بشر تا سیزدهم آوریل 2017 تمدید کند...این تصمیم در نشریه رسمی اتحادیه اروپا در دوازدهم آوریل 2016 منتشر خواهد شد».

*****

نگرانی بانک های انگلیس از تجارت با ایران، موضوعی است که خبرگزاری «رویترز» به آن پرداخته است. این خبرگزاری می نویسد، بانک های انگلیسی از بیم آنکه هنوز احتمال دارد هدف تحریم های فعلی آمریکا قرار گیرند که بعد از سال ها مانع ورود مجدد تهران به بازارها می شود، همچنان نسبت به تأمین مالی قراردادهای تجاری با تهران بی میل هستند. نورمن لامونت، وزیر دارایی سابق انگلیس و فرستاده تجاری کنونی این کشور به ایران می گوید: «این مشکلی است که با تأسف، باید بگویم حل آن به مقداری زمان نیاز دارد». وی افزود: «شما می توانید درک کنید که چرا آن ها (بانک ها) بسیار محتاط هستند. آن ها قبلا میلیاردها دلار جریمه شده اند». ایوان وارن، مشاور سیاستگذاری ارشد وزارت دارایی انگلیس هم تأیید کرد که مناسبات تجاری نزدیک بین بانک های انگلیسی و همتایان امریکایی شان «چالش هایی قابل توجه به شمار می آیند».

*****

با وجود این، خبرگزاری فرانسه از مذاکرات شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران برای فروش هواپیما خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد، شرکت بوئینگ آمریکا در سفر هیأت این شرکت به تهران درباره فروش هواپیماهای جدید به ایران گفت و گو کرد. مسئولان بوئینگ یکشنبه به اولین سفر خود به پایتخت ایران پایان دادند و در آنجا درباره فروش هواپیماهای جدید از نوع 737 ، 777 و 787 گفت و گو کردند. هیچ کس در حال حاضر نتیجه این مذاکرات را نمی داند، زیرا بوئینگ مجوزهای لازم برای فروش هواپیماهای جدید به ایران ندارد. جان درن، سخنگوی رسمی بوئینگ، گفت: «دیدارهایی را که با شرکت های هواپیمایی انجام دادیم، یک مرحله از روند چند مرحله ای به شمار می آید. در این نشست ها بوئینگ درباره توان هواپیماهای تجاری خود و خدمات پس از فروش آن با شرکت های هواپیمایی ایرانی که از طرف دولت آمریکا به رسمیت شناخته می شوند، گفت و گو کرد».

*****

سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران برای رایزنی با مقامات ایرانی، موضوعی است که خبرگزاری کویت به آن پرداخته است. این خبرگزاری می نویسد استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، روز دوشنبه با ترک بیروت، پایتخت لبنان، برای رایزنی با مقام‌های ایرانی پیرامون گفت‌و‌گوی دولت سوریه با مخالفان این کشور در شهر ژنو سوییس که قرار است چهارشنبه آغاز شود، عازم تهران شد. دی میستورا که با خودرو از سوریه به بیروت سفر کرده بود، روز یکشنبه نیز دیدارهایی با برخی مقام‌های مرتبط با گفت‌و‌گوهای صلح برگزار کرد. دی میستورا در دمشق همچنین با  ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه دیدار کرده بود. دور جدید مذاکرات ژنو درباره سوریه، سیزدهم آوریل (25 فرودین ماه) آغاز خواهد شد.

*****

اما در میان دیگر موضوعات، «تایمز اسرائیل» اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل را بازتاب داده که به انجام چندین مورد عملیات نظامی در سوریه اذعان کرده است. نتانیاهو در جریان دیدار با نیروهای ارتش رژیم اسرائیل در بلندی‌های اشغالی جولان، برای نخستین بار روز دوشنبه اعلام کرد این رژیم ده‌ها عملیات در سوریه انجام داده است. وی اظهار داشته: «ما زمانی که اقدامی به صلاحمان باشد، انجام می‌دهیم. برای آنکه حزب الله به تجهیزات نظامی دست نیابد، از مرزهای جولان به آن ها ضربه زدیم؛ تجهیزاتی که اگر حزب الله به آنها دست می یافت، قواعد بازی منطقه را تغییر می داد». نتانیاهو از نوع اقدامات و عملیات‌هایی که به آن ها اشاره کرده بود، سخنی نگفت و از زمان یا جزئیات دیگر آن نیز سخنی به میان نیاورد.

*****

در نهایت در پی اعلام توافق عربستان سعودی و جنبش انصارالله یمن برای آتش بس، شبکه خبری «فرانس 24» در مطلبی به بررسی خسارت های ناشی از جنگ یمن پرداخته و اشاره می کند، کودکان جزو اصلی ترین قربانیان مناقشه یمن هستند. بنا بر ارزیابی سازمان ملل، از یک سال قبل تاکنون 900 کودک در این کشور کشته و بیش از 1300 کودک دیگر نیز زخمی شد‌ه‌اند. این رقم هفت برابر بیشتر از سال 2014 است. این افزایش همزمان با آغاز حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان است. این افزایش مرگ و میر در حالی است که سوء تعذیه نیز جان صدها هزار کودک یمنی را تهدید می کند؛ اما برای رسیدگی به این کودکان زیر ساخت لازم وجود ندارد و روز به روز نیز زیر‌ساخت‌های موجود کاهش می یابد. باید به کمبود بیمارستان در یمن، کمبود دارو، آب، غذا و نفت نیز اشاره کرد. محاصره دریایی تحمیلی بر یمن، اجازه تحویل کالا به این کشور را نمی دهد.