اطلاعاتی در مورد شرایط و قوانین و نحوه واردات خودرو

واردات خودرو یا هر کالای دیگه ای تقریبا شامل یک سری اصول و قواعد مشخص هست. در واقع مقوله واردات و پروسه ای که انجام میشه در مورد تمام کالاها یک شکل ثابت داره و در واقع یک مسیر رو طی میکنه. فقط مجوزی که برای فلان کالا لازم هست با کالای دیگه فرق میکنه. و نوع واردات یک کالا با کالای دیگه از نظر نوع پرداخت ارز شاید فرق کنه.
به همین خاطر پیشنهاد میکنم بدون توجه به اینکه میخوایی واردات چه کالایی رو انجام بدی، در ابتدا اصول واردات رو به طور کلی یاد بگیری.

واردات خودرو یا هر کالای دیگه ای تقریبا شامل یک سری اصول و قواعد مشخص هست. در واقع مقوله واردات و پروسه ای که انجام میشه در مورد تمام کالاها یک شکل ثابت داره و در واقع یک مسیر رو طی میکنه. فقط مجوزی که برای فلان کالا لازم هست با کالای دیگه فرق میکنه. و نوع واردات یک کالا با کالای دیگه از نظر نوع پرداخت ارز شاید فرق کنه.
به همین خاطر پیشنهاد میکنم بدون توجه به اینکه میخوایی واردات چه کالایی رو انجام بدی، در ابتدا اصول واردات رو به طور کلی یاد بگیری.

آشنایی با واردات خودرو

دولت آیین نامه برای واردات خودرو تهیه کرده که براساس آن هر ایرانی می تواند سالانه یک دستگاه خودروی خارجی از ۱۵ شرکت بزرگ خودرو سازی جهان وارد کند.

بر اساس این آیین نامه، که از سوی وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن انتشار یافته، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند سالی یک دستگاه خودرو وارد کنند مشروط بر آنکه دارای استاندارد یورو دو بوده، در کشورهای اروپایی شماره گذاری شده باشد و بیش از یک سال از زمان ساخت آن نگذشته باشد.

بر اساس این آیین نامه واردات خودرو از ۱۵ کارخانه بزرگ خودرو سازی جهان مجاز است که شرکت های تویوتا، بی ام و، بنز، نیسان، پورشه ,متسوبیشی، هوندا، فورد، جی ام، پژو، مزدا، رنو و سیتروئن از آن جمله اند. در مصوبات دولت این موارد از برای خودروهای وارداتی لازم دانسته است شرط اصلی واردات خودرو خارجی از سوی واردکنندگان عمده، ایجاد نمایندگی خدمات پس از فروش ذکر شده است.در ضوابط واردات خودرو، واردکنندگان موظفند از موسسه استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بازرگانی مجوز دریافت کنند

گمرك جمهوری اسلامی ایران در گزارشی تحلیلی به وضعیت واردات خودرو در ایران پرداخته است كه این گزارش در زیر می آید.

بر اساس ماده یك آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو، واردات این كالا (به استثنای مواردی كه به تصویب هیأت وزیران می رسد) منوط به وجود نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران است كه تعیین ضوابط مربوط به تأیید نمایندگی ها و نظارت بر فعالیت آنها برعهده وزارت بازرگانی است. همچنین تنظیم و نظارت بر این ضوابط باید با هماهنگی و همكاری وزارت صنایع و معادن صورت پذیرد.

ماده ۲ این آیین نامه نیز شركت های واردكننده خودرو را ملزم كرد هنگام ثبت سفارش در وزارت بازرگانی متعهد گردند ضوابط خدمات پس از فروش و تأمین قطعات یدكی موضوع ماده یك و همچنین الزامات مواد ۳، ۴ و ۵ این آئین نامه را رعایت كند.

براساس ماده ۳ باید خودروهای وارداتی از نظر آلایندگی های محیط زیست با استانداردهای مورد تصویب هیأت وزیران و شورای عالی حفاظت محیط زیست انطباق داشته باشد. مسئولیت نظارت بر این امر به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

ماده ۴ این آیین نامه نیز ملزم كرده است خودروهای وارداتی از نظر استانداردهای ایمنی و كیفیت باید با استانداردهای اجباری كشور انطباق داشته و مسئولیت نظارت بر آن برعهده مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

همچنین طبق ماده ۵ آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو، خودروهای وارداتی باید با معیارهای مصرف سوخت مورد تصویب كمیته موضوع ماده ۱۲۱ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و یا مرجع دیگری كه براساس قانون تعیین می شود انطباق داشته و مسئولیت نظارت بر این امر به عهده مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.هم اكنون گواهی مربوط به معیارهای مصرف سوخت از سوی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت كشور كه زیرمجموعه وزارت نفت است، صادر می شود.

ماده ۷ آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو ورود انواع خودروهای سواری كه از تاریخ تولید آنها بیش از یك سال گذشته باشد را ممنوع كرده است.

در ماده ۸ این آیین نامه آمده است، واردات خودروهای نو با قدمت تا دو سال از زمان ساخت، صرفاً برای كاربری تاكسی بلامانع است. همچنین براساس ماده ۱۱ مارك، مدل و مشخصات اصلی خودروهای قابل ورود در چارچوب الزامات ماده ۲ توسط وزارت صنایع و معادن با همكاری وزارتخانه های نفت، بازرگانی، سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران اعلام و هر شش ماه یك بار بازنگری خواهد شد.

مواد ۶، ۹ و ۱۰ این آیین نامه به موضوع واردات كامیون و اتوبوس، ماشین آلات راهسازی و معدنی نو و یا كار كرده و سود بازرگانی خودروهای گازسوز و دوگانه سوز پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی گمرك، آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو در تاریخ یكم تیرماه ۱۳۸۲ به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی به تصویب هیأت وزیران رسید و آیین نامه اجرایی آن در ۱۱ ماده از تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۸۲ به گمرك ایران جهت اجرا ابلاغ شد.

موارد موردنظر در واردات خودرو

یك دستگاه خودرو به صورت بدون انتقال ارز و بدون داشتن كارت بازرگانی و به منظور مصرف شخصی به نام ایرانیانی كه دارای اهلیت قانونی (ایرانی الاصل) می باشند برای یك بار با رعایت سایر مقررات قابل ثبت سفارش می باشد. اشخاص جهت وارد كردن خودرو به منظور مصرف شخصی ابتدا می بایست مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) را اخذ كند.

فقط خودروهایی اجازه ورود از سوی اشخاص فوق را دارند كه گواهی های چهارگانه شامل مجوز نمایندگی خدمات پس از فروش در ایران، استاندارد محیط زیست، ایمنی و كیفیت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت این خودروها قبلاً از سوی نمایندگی شركت های سازنده اخذ شده باشد. باتوجه به توضیحات ارائه شده برای ورود یك دستگاه خودرو داشتن كارت بازرگانی ضرورت ندارد اما واردات بیش از یك دستگاه خودرو تجاری محسوب شده و فقط از طریق ثبت سفارش، ارائه كارت بازرگانی معتبر و از طریق گشایش اعتبار اسنادی (LC) و یا واردات در مقابل صادرات امكان پذیر است.

ثبت سفارش خودرو در وزارت بازرگانی و اخذ مجوز ثبت سفارش وزارت بازرگانی برای واردات خودرو از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارائه آن به گمرك، نشان دهنده اخذ گواهی های چهارگانه واردات خودروست.

اسناد مورد نیاز در گمرك برای واردات خودرو

۱) مجوز وزارت بازرگانی (منظور از این مجوز ثبت سفارش خودرو یا خودروهای وارداتی در وزارت بازرگانی است. ثبت سفارش خودرو در وزارت بازرگانی فقط با ارائه مجوزهای چهارگانه كه قبلاً توضیح داده شد، انجام می گیرد).

۲) كارت بازرگانی (برای واردات یك دستگاه خودرو داشتن كارت بازرگانی ضرورت ندارد)

۳) اظهارنامه واردات تنظیم شده

۴) قبض انبار

۵) بارنامه

۶) فاكتور (سیاهه خرید)

۷) اعلامیه ارز (در صورت اعتباری بودن از طریق سیستم بانكی)

۸) بیمه نامه

۹) پروفرما (پیش فاكتور)

۱۰) كاتالوگ – بروشور (حسب مورد)

۱۱) مجوزهای چهارگانه ضوابط فنی واردات خودرو (قبلاً توضیح داده شد)

۱۲) وكالتنامه رسمی، كارت حق العملكاری و یا كارت ۳۸۲ آئین نامه اجرایی قانون امور گمركی (حسب مورد)

گمركات مجاز برای واردات خودرو

در حال حاضر ۱۵ گمرك شامل گمركات چابهار، شهید رجائی بندرعباس، بوشهر، خرمشهر، انزلی، سهلان، شهریار، غرب و جنوب تهران، شهید باهنر، بندر امام خمینی، ارومیه، نوشهر، اصفهان و مشهد مجاز به انجام تشریفات گمركی خودروهای سبك و سنگین هستند.

تعرفه خودرو و موارد مرتبط با آن

براساس كتاب مقررات صادرات و واردات و تصویب نامه هیأت وزیران تا ابتدای سال ۱۳۸۲ و تا زمان قانون تجمیع عوارض نرخ های حقوق ورودی و مالیات بر خودرو براساس قانون خودرو تعیین می گردید. در سال ۱۳۸۲ نرخ حقوق ورودی خودرو سواری تا ارزش سیف ۴۴ میلیون ریال ۱۷۰ درصد و به ازاء هر ۲۲ میلیون ریال مازاد بر ۴۴ میلیون ریال ارزش سیف ۱۰ واحد به درصد حقوق ورودی اضافه می شد. سال ۱۳۸۳ نیز باتوجه به حجم موتور خودروهای سواری، تعرفه واردات خودرو از ۱۳۰ درصد تا ۱۵۰ درصد در نوسان بود. در سال ۱۳۸۴ تعرفه واردات خودرو ۱۰۰ درصد تعیین گردید. در سال جاری نیز براساس كتاب مقررات صادرات و واردات ۱۳۸۸ تعرفه واردات خودرو ۹۰ درصد تعیین شده و براساس قانون توسط گمركات اجرایی از واردكنندگان خودرو این میزان حقوق ورودی اخذ می شود.
درخصوص حقوق ورودی و سود بازرگانی واردات خودرو در سالهای اخیر مجلس شورای اسلامی رأساً تصمیم می گیرد.


نحوه تعیین ارزش خودروهای وارداتی

ارزش هر یك از خودروهای وارداتی باتوجه به مدل، تیپ، حجم موتور و مارك خودرو با همكاری نمایندگی شركت سازنده خودرو در ایران توسط دفتر تعیین ارزش گمرك ایران تعیین می گردد. دفتر تعیین ارزش انواع خودروهای وارداتی را در لیست ارزش (Price List) جمع آوری و به گمركات اجرایی جهت اجرا ابلاغ می كند.

گمرك ایران به استناد این مصوبه و آیین نامه ۱۱ ماده ای آن و براساس مقررات صادرات و واردات و قانون امور گمركی به نحوه واردات خودرو نظارت و قوانین مرتبط با آن را در این خصوص اعمال می كند.

براساس این مصوبه و آیین نامه ۱۱ ماده ای آن واردكنندگان خودرو ملزم به اخذ گواهی های چهارگانه شامل، مجوز نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران از وزارت بازرگانی، استانداردهای آلایندگی های محیط زیست از سازمان حفاظت محیط زیست، استانداردهای ایمنی و كیفیت از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، معیارهای مصرف سوخت از سازمان بهینه سازی و مصرف سوخت هستند.

همچنین برای اخذ مجوز فعالیت نمایندگی های مجاز خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی از وزارت بازرگانی لازم است متقاضی گواهی های مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت را اخذ كند. بنابراین واردكنندگان خودرو موظفند جهت اخذ نمایندگی های مجاز خدمات پس از فروش گواهی های سه گانه ذكر شده را از سازمان های مربوطه اخذ و در زمان ثبت سفارش به وزارت بازرگانی ارائه كند.

لازم به توضیح است، طبق ماده ۲ آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو، شركت های واردكننده خودرو باید هنگام ثبت سفارش متعهد گردند موضوع مواد (۱)، (۳)، (۴) و (۵) این آیین نامه به ترتیب مربوط به خدمات پس از فروش، محیط زیست، استانداردهای ایمنی و كیفیت و مصرف سوخت را رعایت نمایند. بنابراین از نظر گمرك ایران هرگونه ثبت سفارش خودرو در وزارت بازرگانی و ارائه مجوز ثبت سفارش بازرگانی به گمرك نشان دهنده اخذ گواهی های چهارگانه واردات خودرو است.
/ 0 نظر / 56 بازدید